1. انتخاب کانتینر مناسب مهم‌ترین نکته باربری جاده ای

انتخاب کانتینر مناسب یکی از مهم‌ترین نکات ایمنی حمل و نقل بار محسوب می‌شود که با رعایت آن می‌توانید سلامت محصول را در طول حمل و نقل جاده ای تضمین کنید و خطرات ناشی از حمل و نقل جاده ای را به حداقل برسانید. همان‌طور که می‌دانید کانتینر نوعی اتاق سازی یا کاربری سازی است که در اشکال مختلف وجود دارد. کانتینرها در وسایل نقلیه مختلف تعبیه می‌شوند و کالاهای مورد نظر نیز درون آنها قرار می‌گیرد. استفاده از کانتینر یکی از ایمن‌ترین شیوه‌ها برای جابجایی یک محصول در مسافت‌های طولانی است. کانتیر باید متناسب با نوع محصول ارسالی انتخاب شود تا سلامت کالا را تضمین کند.

2. وسیله نقلیه مناسب و مجهز

یکی دیگر از اصول تخلیه و بارگیری انتخاب وسیله نقلیه مناسب و مجهز است. یعنی وسیله نقلیه نیز مانند کانتینر باید متناسب با کالای ارسالی انتخاب شود. به عنوان مثال برای ارسال محصولات غذایی فسادپذیر باید از کامیون‌های یخچال‌دار (اتاق یخچالدار)و یا برای حمل محصولات بزرگ مانند اتومبیل باید از خاورهای مخصوص حمل خودرو استفاده کرد.

3. محصولات به صورت اصولی بسته‌بندی شوند

بسته‌بندی محصولات نیز یکی دیگر از اصول تخلیه و بارگیری است که در تضمین سلامت کالا در فرآیند جابجایی نقش مهمی دارد. زمانی که محصولات آسیب‌پذیر مانند چینی‌جات به صورت اصولی بسته‌بندی شوند و در کانتینر مناسب قرار گیرند، احتمال آسیب دیدن آنها در راه تقریبا به صفر می‌رسد و حتی در صورت بروز تصادفات جزیی نیز آسیبی به آنها وارد نمی‌شود.

4. وسیله نقلیه و رفع نقایص فنی آن

یکی دیگر از نکات ایمنی حمل بار بررسی وسیله نقلیه و رفع نقایص فنی آن است. زمانی که وسیله نقلیه در جاده دچار مشکلات فنی شود، احتمال بروز تصادف افزایش پیدا می‌کند و تصادف نیز می‌تواند موجب آسیب دیدن مرسوله‌ها شود. بنابراین اطمینان حاصل کردن از سلامت خودرو نیز یکی دیگر از نکات ایمنی باربری محسوب می‌شود که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید.

5. ابزارها و وسایل مهم برای بارگیری

بارگیری صحیح نیز جزو اصول و نکات ایمنی حمل بار است که نقش مهمی در تضمین سلامت کالا در حمل و نقل جاده ای دارد. تجهیزات مربوط به مهار بار یا همان بارگیری، از جمله ابزارها و وسایل مهم برای بارگیری اصولی محصولات هستند. وسایلی مانند تسمه مهار، زنجیر مهار و سیم بکسل مهار بار برای بارگیری صحیح مورد استفاده قرار می‌گیرند و به رانندگان کمک می‌کنند تا بارها را به راحتی در وسیله نقلیه خود جایگذاری کرده و از آسیب به آنها جلوگیری کنند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالا بروید